Skip to main content

TRAVMADA ACT MÜDAHALELERİ

“KESİNTİYE UĞRAMIŞ HAYATLARI YENİDEN CANLANDIRMAK”

Yapılan çalışmalar, insanların %75’nin yaşamlarının bir noktasında, “Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB)” tanı kriterlerini karşılayan bir stres etkenine maruz kaldıklarını göstermektedir.

Bu eğitimin amacı, psikoloji alanı ile ilgilenen meslektaşlarımıza ve öğrencilerimize “Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB)” ve travma ile ilgili diğer sorunların tedavisinde Kabul ve Adanmışlık Terapisi (ACT)’nin kullanımına ilişkin pratik klinik bilgiler sunmaktır. Çok uzun yıllardır travmalar ve TSSB konusunda çalışmalar yapan Prof. Dr. Robyn D. Walser ACT ve TSSB’nun tedavisine büyük katkılar sağlamıştır.

FARKINDALIK (MİNDFULNESS), ACT’DE MERKEZİ BİR BECERİ OLDUĞU İÇİN, BU EĞİTİMDE;

✓  Farkındalığı, travmalara nasıl entegre edeceğimizi ele alacağız.

✓  ACT ve Mindfulness’ın farklı travmatik deneyimlerde bireysel ve de grup terapilerinde nasıl uygulanabileceğini göstereceğiz.

✓  Travmalarda, anılar ve düşüncelerden ayrışma, deneyimsel kaçınma ile nasıl çalışılacağımızı ele alacağız.

EĞİTİMİMİZ İKİ BÖLÜMDEN OLUŞMAKTADIR;

Eğitimin ilk bölümünde; Dr. İbrahim Bilgen katılımcılara temel ACT (Kabul ve Adanmışlık Terapisi) kavramlarını ve psikolojik esnekliğin nasıl geliştirileceğini uygulamalarla anlatacaktır.

Eğitimin ikinci bölümünde ise; 4 gün boyunca günde 2 saat olmak üzere Prof. Dr. Robyn D. Walser ile travmayı tedavi etmek için ACT yaklaşımının nasıl kullanılması gerektiğine odaklanılacaktır. Bu üç gün boyunca terapötik direnci aşmayı, danışanlarımızın travmatik anılarıyla olan ilişkilerine yardımcı olmayı öğreneceğiz.

Eğitimimizde ACT becerilerinizi geliştirmek için tasarlanmış deneyimsel egzersizler ile travma bağlamında terapötik duruşu ve terapötik ilişkiyi kullanmayı öğreneceksiniz.

1. GÜN;

25 Mayıs 2021 Salı / 20:30 – 23:30

2. GÜN;

26 Mayıs 2021 Çarşamba / 20:30 – 22:30

3. GÜN;

27 Mayıs 2021 Perşembe / 20:30 – 22:30

4. GÜN;

28 Mayıs 2021 Cuma / 20:30 – 22:30

Zoom uygulaması üzerinden online olarak düzenlenecek canlı yayınımız Türkçe ve İngilizce olarak simultane tercüme edilecektir.

ÖĞRENCİ OLARAK BİLET ALIMLARINDA;

Biletino üzerinden öğrenci kategorisindeki biletinizi aldıktan sonra güncel öğrenci belgenizin bir kopyasını info@actturkiye.com mail adresine göndermeniz gerekmektedir. Öğrenci belgenizin teyit edilmesinden sonra tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

BU EĞİTİME KİMLER KATILABİLİR;

Psikoloji, Psikiyatri, Psikolojik Danışmanlık (PDR) alanında çalışan meslektaşlarımız ve bu alanlarda eğitim gören öğrencilerimiz içindir.

PROF. DR. ROBYN. D. WALSER

Dr. Robyn D. Walser, TL Danışmanlık Hizmetleri’nde direktör, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de öğretim görevlisi ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu Ulusal Merkezi’nde çalışmaktadır. Lisanslı bir psikolog olarak Dr. Walser, uluslararası eğitim, danışmanlık hizmeti ve terapi uygulamaları yürütmektedir. Dr. Walser, Kabul ve Adanmışlık Terapisi (ACT) uzmanı ve kurucularındandır.

ACT’yi öğrenmek üzerine bir kitap da dahil olmak üzere ACT ile ilgili 6 kitabın ortak yazarlığını yürütmüştür. En son kitabı “The Heart of ACT”, 2019 yılının sonbaharında yayınlanmıştır. Dr. Walser, travmatik stres, depresyon ve madde kötüye kullanımı konusunda uzmandır ve bu konularla ilgili birçok makale, kitap bölümü ve kitap yazmıştır.

1998’den beri ACT üzerine atölye çalışmaları yürütmekte ve birçok formatta, birçok danışan problemi için eğitimler vermektedir. Dr. Walser, “tutkulu, yaratıcı ve cesur bir ACT eğitmeni ve terapisti” olarak tanımlanmıştır ve en çok da dinamik, sıcak ve zorlu ACT eğitimleriyle tanınmaktadır. Kendisinden sıklıkla klinisyenin klinisyeni olarak bahsedilir. Dr. Walser’ın atölye çalışmaları, bu modern müdahaleye yönelik eşsiz bir öğrenme fırsatı sunmak için tasarlanmış dersler ve yaşantısal egzersizlerin bir kombinasyonudur. Dr. Walser uzun yıllardır Bağlamsal Davranış Bilimleri Derneği (ACBS) üyesi ve geçmiş dönem başkanıdır ve aynı dernekte birçok komitede görev almıştır.

PSİKİYATRİST DR. İBRAHİM BİLGEN

1968 Adana doğumludur. 1994 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirmiştir. 2001 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’ndan psikiyatri uzmanlığını almıştır. Gesthalt Terapi eğitimi sonrasında, “Bilişsel ve Davranışçı Terapi Eğitimi”ni EABCT (European Association Behavioural and Cognitive Therapies)‘den akreditasyon sertifikası alarak tamamlamıştır. Dr. İbrahim Bilgen, Çocuk ve Ergen Psikoterapisti olmak üzere, “Çocuklarda ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi” eğitimini yine EABCT (European Association Behavioural and Cognitive Therapies) onaylı sertifika alarak tamamlamıştır.

Son altı yıldır “Kabul ve Adanmışlık Terapisi” (Acceptance and Commitment Therapy) eğitimini yurt dışında tamamlamış olup güncel eğitimlerine ve süpervizyonlarına devam etmektedir. “Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği”nde eğitmen ve süpervizör olarak ACT eğitimleri vermektedir. EACP (European Association for Cognitive Psychotherapy), ACBS (Association for Contexual Behavioral Science) ve IACP (International Association for Cognitive Psychotherapy) üyesidir. “Benim hayatım hep böyle mi geçecek?” ve “Terapide Psikolojik Esneklik” adlı iki kitabı bulunmaktadır.

BAŞLANGIÇ TARİHİ

25 Mayıs 2021 / 20:30

BİTİŞ TARİHİ

28 Mayıs 2021 / 22:30

TÜKENDİ

TSSB’NA ACT YAKLAŞIMI

Youtube üzerinden online olarak düzenlenecek canlı yayınımıza katılım için lütfen formu doldurun.

Kayıt olarak KVKK Aydınlatma Metni‘ni kabul etmiş sayılırsınız.

Yaklaşan eğitimlerimiz ve etkinliklerimiz hakkında bilgi almak için lütfen e-bültenimize abone olun.

Abone olarak KVKK Aydınlatma Metni‘ni kabul etmiş sayılırsınız.