Skip to main content

KISA MÜDAHALELER İÇİN ODAKLANMIŞ ACT (F-ACT)

“HIZLI DÖNÜŞÜM YARATACAK DEĞİŞİMLER İÇİN SEANSIN HER ANINI ETKİLİ KULLANABİLMEK”

Kabul ve Adanmışlık Terapisinin gelişiminde çok büyük katkılar sağlamış Dr. Strosahl ve Dr. Robinson’un gerçekleştireceği bu 2 bölümlük uygulamalı atölye çalışma serisi, F-ACT için bir giriş niteliğinde olacaktır. Eğitmenlerimiz bizlere F-ACT’ın (Kısa Müdahaleler İçin Odaklanılmış ACT) teorik temelini kısaca tanıttıktan sonra, danışanlar ve ailelerle yapılan kısa süreli görüşmelerde değişimi desteklemek için kullanılan değerlendirme ve kavramsallaştırma araçlarını tanıtacaklar. Katılımcılar ayrıca çeşitli müdahale tekniklerini de öğreneceklerdir. Bu atölye çalışması; öğretici sunumlar, uygulama gösterileri ve beceri uygulama fırsatlarının bir karışımını içerecektir.

BU EĞİTİM SİZ KLİNİSYENLERİN, İNSANOĞLUNUN ISTIRAP İÇERİSİNDE MÜCADELE VERDİĞİ ANLARDA, ONLARIN HAYATLARINDA HIZLI BİR DEĞİŞİM YARATMALARINDA ARACI OLMANIZ İÇİN PLANLANMIŞTIR.

“Kısa” kelimesinin terapi modellerine göre değiştiğini ve kelimenin kendisinin sanki kısa uygulamaların baştan savma uygulamalar olduğu gibi yanlış çıkarımlara yol açtığı görülmektedir. Halbuki araştırmalar, etkin bir tedavinin seans sayısına, danışanlara seans içerisinde uzun zaman ayırmaya bağlı olamadığını göstermiştir. Terapiyi danışanların en fazla ilk beş seans içerisinde bıraktığı düşünülürse biz terapistler için yapılandırılmış kısa bir terapi modellerine ihtiyacımız git gide artmaktadır. F-ACT (Focused Acceptance and Commitment Therapy) yeni bir kısa terapi modelidir. FACT, Kabul ve Mindfulness (farkındalık) stratejilerini kullanarak; danışanların can sıkıcı düşünceler, hoşa gitmeyen duygular, acı verici anılar veya rahatsız edici bedensel belirtiler gibi istenmeyen, sıkıntı verici deneyimlerle aralarındaki ilişkiyi değiştirmelerine yardımcı olur.

FACT, tanılar üstü (transdiagnostik) bir yaklaşımdır. Belli bir hastalık, bozukluk veya duruma özgü bir tedavi yöntemi değildir. Bu kurs, danışanlarınız ile ilk seanstan itibaren her dakikanızdan en iyi şekilde yararlanmak ve dönüşümsel değişimi ortaya çıkarabilmek için geliştirilmiş bir model olan “Kısa Müdahaleler için Odaklanmış ACT Terapisi (FACT)”ni giriş düzeyinde öğretir. Dr. Strosahl ve Robinson bu atölye çalışması için bizlere şu açıklamayı yapmaktadırlar “Bu yaklaşımı, daha hızlı hareket etmek, danışanlarımızla daha etkili bir şekilde iletişim kurmak ve daha kısa sürede sonuç almak isteyen tüm dünyadaki uygulayıcılara öğretmeye çalışıyoruz. Tüm amacımız danışanlarımızın kendi acılarına bakış açılarını değiştirmek, böylece acıdan kaçınmak için yaşamlarını kapatmalarının gereksiz olduğunu onlara fark ettirtmek. F-ACT’a giriş niteliğinde olan bu atölye çalışmasında deneyimlerimizi sizlerle paylaşacağız”.

1. GÜN;

17 Haziran 2021 Perşembe / 19:30 – 22:30

2. GÜN;

18 Haziran 2021 Cuma / 19:30 – 22:30

Zoom uygulaması üzerinden online olarak düzenlenecek canlı yayınımız Türkçe ve İngilizce olarak simultane tercüme edilecektir.

ÖĞRENCİ OLARAK BİLET ALIMLARINDA;

Biletino üzerinden öğrenci kategorisindeki biletinizi aldıktan sonra güncel öğrenci belgenizin bir kopyasını info@actturkiye.com mail adresine göndermeniz gerekmektedir. Öğrenci belgenizin teyit edilmesinden sonra tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

BU EĞİTİME KİMLER KATILABİLİR;

Psikoloji, Psikiyatri, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR), Psikiyatri Hemşireliği alanlarında eğitim görmekte olan tüm öğrenci ve uzmanlar. Alan dışı olup psikoloji ve dallarında yüksek lisans eğitimi almakta olan öğrenci ve uzmanlar.

PROF. DR. KIRK STROSAHL

Dr. Kirk Strosahl, “Kabul ve Adanmışlık Terapisi’nin” kurucularındandır. ACT’nin kısa süreli bir müdahale olarak uygulanması konusunda uzmandır. Kısa süreli terapi klinikleri ve birincil basamak sağlık hizmetleri gibi kısa süreli müdahalenin birçok farklı bağlamında 30 yıldır uygulamalar yapmaktadır. ACT’nin kısa süreli uygulamaları üzerine “Brief Interventions for Radical Change: Principles and Practice of Focused Acceptance and Commitment Therapy” ve “Inside This Moment: Promoting Radical Change in Acceptance and Commitment Therapy” (Robinson & Gustavsson, ortak yazarlar, 2012, 2015) da dahil olmak üzere birçok profesyonel kitap yazmıştır.

Dr. Strosahl 2018’de, Patricia Robinson ile birlikte en çok satan kendi kendine yardım kitapları olan “The Mindfulness and Acceptance Workbook for Depression: Using Acceptance and Commitment Therapy to Move Through Depression and Live a Vital Life” (Robinson, ortak yazar, 2018)’ın ikinci baskısının ortak yazarlığını yapmıştır. Dr. Strosahl, dünya çapında sayısız eğitim atölyesi gerçekleştirmiştir ve öğretmeye ilişkin yaklaşımı klinisyen odaklı ve beceriye dayalıdır. Bu nedenle, kendisinden sıklıkla “ACT’nin Elleri” olarak bahsedilir.

PROF. DR. PATRICIA ROBINSON

Dr. Patricia Robinson, Mountainview Consulting Group’ta (mtnviewconsulting.com) Eğitim ve Program Değerlendirme Direktörüdür. Bu şirket 1998’de kurulmuş ve 2009’da APA Başkanlığının verdiği, “Yenilikçi Uygulama Ödülü’nü” (Innovative Practice Award) kazanmıştır. Dr. Robinson, Birincil Basamak Davranışsal Sağlık modelinin ve FACT’ın kurucu ortağıdır.

Dünya çapında danışmanlık ve eğitim hizmetleri verir ve kendisini davranışsal sağlık hizmetlerine erişimi geliştirmeye ve sağlıkta eşitliğin sağlanmasına adamıştır. Kariyerinin erken dönemlerinde, Seattle, WA’da bulunan Group Health Cooperative’de araştırmacı ve klinisyen olarak ve Toppenish, WA’da bulunan Yakima Valley Farm Workers Clinic’te Davranışsal Sağlık Danışmanı olarak çalışmıştır. 11 adet kitap da dahil olmak üzere 50’nin üzerinde profesyonel yayını bulunmaktadır.

BAŞLANGIÇ TARİHİ

17 Haziran 2021 / 19:30

BİTİŞ TARİHİ

18 Haziran 2021 / 22:30

TÜKENDİ

TSSB’NA ACT YAKLAŞIMI

Youtube üzerinden online olarak düzenlenecek canlı yayınımıza katılım için lütfen formu doldurun.

Kayıt olarak KVKK Aydınlatma Metni‘ni kabul etmiş sayılırsınız.

Yaklaşan eğitimlerimiz ve etkinliklerimiz hakkında bilgi almak için lütfen e-bültenimize abone olun.

Abone olarak KVKK Aydınlatma Metni‘ni kabul etmiş sayılırsınız.