Skip to main content

KAPSAMLI TEMEL ACT EĞİTİMİ

“SON 8 YILDIR DEVAM EDEN, ACT’IN ÖNDE GELEN EĞİTMEN VE SÜPERVİZÖRLERİNDEN ÖĞRENDİKLERİMİ SİZLERLE DE PAYLAŞACAĞIM BU EĞİTİMLERDE, ACT VE SÜREÇ ODAKLI TERAPİYİ EN GÜNCEL HALİ İLE ÖĞRENECEKSİNİZ.”

EĞİTMENİN MEKTUBU;

PSİKOLOJİ BİLİMİ İLE UĞRAŞAN BİZ TERAPİSTLERİN EN ÖNEMLİ GÖREVİ İNSAN ACISINA ÇARE BULMAKTIR.

İnsan olmanın bir ödülü, zihin ve dile sahip olmamız iken, bunun bedeli ise, bizlerin içsel acı çekebilen tek canlı olmamızdır. Bu dünyada istemediğimiz kadar acı var ve esas sorun acının kendisi değil insanın bu acıya çare bulma çabasıdır. Istırap ise insanın acıdan kaçma çabası neticesinde olmaktadır. Yani “Acıdan Kaçarken Istıraba Tutulmak”.

Sorun, insanların düşünce, duygu, his, belirti ya da imajlarından ziyade, onlardan kurtulma çabaları neticesinde bir kez geldiği bu hayatı değerlerinden uzakta yaşamalarıdır. Kısacası, sorun olan, bizi insan yapan özelliklerimiz değil, onlardan kurtulma stratejilerimizdir.

Kabul ve Adanmışlık Terapisi, insan acısına faydalı olan 6 ana noktayı, kendi içerisinde tasarlayarak psikolojik esnekliği en fazla arttıran kanıta dayalı üçüncü kuşak bir terapi modelidir.

ACT’ı uygulamaya başladığınızda siz de kendi hayatlarınızda ne kadar esneklik kazandığınıza inanamayacak ve psikolojik esnekliğin anlamını, ilk önce kendi hayatınızdaki değişiklikler ile fark edeceksiniz. ACT “Radikal Davranışçı” bir terapi prosedürüdür. Bu nedenle anlattıklarımızı öncelikle kendi yaşamınızda uygulamaya çalışmanızı öneririm.

KAPSAMLI ACT EĞİTİM SERİLERİ (BİLGİLENDİRME VİDEOSU)

İnsan ıstırabına faydalı olabilmek amacı ile terapi eğitimleri alarak geçirdiğim 25 yılımın son 8 yılını insan ıstırabına daha etkili olduğuna inandığım ACT‘ı öğrenmeye, uygulamaya, öğretmeye adadım. 8 yıl önce başlayan ve halen devam eden yurt dışında ACT’ın önde gelen isimlerinden aldığım eğitimler ve süpervizyonlardan elde ettiğim bilgi ve tecrübelerimi bu eğitimlerde sizlerle paylaşmayı amaçlamaktayım. Bu eğitim serisi, ACT’a aşina olanlar için daha derin bir deneyim olacaktır. ACT’la yeni tanışanlar için ise iyi bir başlangıca hizmet etmesini umuyorum.

Bu eğitimde sizlere sadece ACT’ı değil, onun bağlı olduğu bağlamsalcılığı, RFT’yi (İlişkisel Çerçeve Kuramı), davranışçılığı, işlevsel analizi ve son yıllarda çalışmalarımı sürdürdüğüm süreç odaklı yaklaşımı da içeren bir eğitim vermeye çalışacağım. Tüm bu maddelerin terapi odasına nasıl yansıtılacağını ise beraberce uygulayarak sizlere de aktarmayı ve terapist esnekliğinizi hem bilimsel hem de deneyimsel olarak arttırmayı amaçlamaktayım.

EĞİTİMLERİMİZ 3 AŞAMADAN OLUŞMAKTADIR;

Her eğitim aşamasından sonra “Katılım Sertifikası” verilecek olup, gelişim sürecinizi tamamlamanız açısından eğitimlerin hepsini tamamlamanız önerilmektedir.

✓  Temel ACT Eğitimi (Zoom / 19 Şubat – 20 Nisan 2023 tarihleri arasında yapılacaktır.)

✓  Orta Seviye ACT Eğitimi (Zoom / Eğitim takvimi ve detayları ileride açıklanacaktır.)

✓  İleri Düzey ACT Eğitimi (Bu eğitimi Amerika‘da eğitim aldığım hocalarımı davet ederek hibrit olarak gerçekleştirmeyi planlamaktayız / Eğitim takvimi ve detayları ileride açıklanacaktır.)

Bu eğitimde sadece bilgi öğrenmeyip, canlandırmalar ile deneyimleyerek de öğrenmenizi yani hal etmenizi sağlamaya çalışacağım. Bu nedenle vereceğimiz eğitim materyalleri dışında bol bol deneyimsel egzersizler, rol playler ve seans örnekleri seyretmeye hazır olun.

Eğitimde buluşmak umudu ile…

EĞİTİME KATILIM ÖN KOŞULU NEDİR?

Bu kurs ACT’e başlangıç seviyesinde bir eğitimdir. Kursa ruh sağlığı alanında çalışan profesyoneller (Psikiyatrist, Çocuk-Ergen Psikiyatristi, Psikolog, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR), Pratisyen Hekim, Psikoterapist, Davranış Analistleri, Psikiyatri Hemşireliği, vb.) ve ilgili alanlardaki bölümlerde okuyan 2. 3. ve 4. sınıf öğrencileri katılabilir.

EĞİTİM TARİHLERİ;

19 Şubat 2023 / 20 Nisan 2023 tarihleri arasında, aşağıda belirtilen tarih ve saatlerde gerçekleştirilecektir.

“Kapsamlı Temel ACT Eğitimi” toplamda 40 saat olarak planlanmıştır.

KATILIM SERTİFİKASI;

Her eğitim sonrası ilgili eğitimin tüm saatlerini eksiksiz tamamlayan katılımcılara “Katılım Sertifikası” verilecektir.

EĞİTİM DİLİ;

Türkçe olacaktır. Videolar Türkçe alt yazılıdır.

KAYIT VE İLETİŞİM;

www.actturkiye.com web sitemizdeki “Eğitim Başvuru Formu”nu doldurmuş olanlara öncelik verilip, kesin kayıtlar, ödeme sonrası kontenjan dahilinde ve başvuru sırasına göre değerlendirilecektir.

Telefon: +90 (533) 227 14 41 veya E-posta: info@actturkiye.com

ORGANİZASYON;

Yaprak Özel Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti.

EĞİTİM ÜCRETİ;

… ₺ + KDV (19 Şubat – 20 Nisan 2023 tarihleri arasında yapılacak olan “Kapsamlı Temel ACT Eğitimi” için geçerlidir.)

ÇEVRİMİÇİ DETAYLARI;

✓  Online eğitimlerimiz Zoom üzerinden gerçekleştirileceği için; eğitim öncesi kullanacağınız bilgisayar ve/veya tabletinize Zoom programını indirmiş olduğunuzdan emin olunuz. Gönderilecek olan bağlantı linki birçok işletim sistemini, tarayıcıları ve cihazları destekler. Sizlere kullandığınız tarayıcınızın son sürümlerini yüklemenizi tavsiye ederiz.

✓  Eğitimden daha iyi verim alabilmeniz için iyi bir internet bağlantınız olduğundan emin olunuz.

✓  Eğitim süresince daha iyi takip edebilmeniz için kulaklık kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğitim boyunca zorunlu kalınmadığı sürece kameralarınızın açık tutulması önemle rica olunur.

✓  Eğitim süresince izinsiz görüntü, ses kaydı alınmaması ve paylaşılmaması gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Eğitim Koordinatörü: Sinem Bilgen

Eğitmen: Dr. İbrahim Bilgen (ACT Eğitmen ve Süpervizörü)

KAPSAMLI TEMEL ACT EĞİTİMİ İÇERİĞİ (40 SAAT);

19 ŞUBAT / PAZAR

✓  09:30 – 10:00: İçeri alımlar başlar. (Kayıt sırasında kullanmış olduğunuz isimleriniz ile , eğitim boyunca kullanacağınız isimlerinizin aynı olduğundan emin olunuz. İsimleri, kayıt ismi ile tutmayanları bizlere bilgi verilmediği sürece içeri kabul edemeyeceğimizi üzülerek bildirmek isteriz)

✓  10:00 – 11:30: Kabul ve Adanmışlık Terapisinin (ACT) Temelleri – Danışanlarınızın acıya farklı duruş sergilemesini nasıl sağlayacaksınız?

✓  11:45 – 13:15: RFT (İlişkisel Çerçeve Kuramı)

✓  13:15 – 14:00: Öğle Arası

✓  14:00 – 15:30: İşlevsel Bağlamsalcılık, İşlevsel Analiz ve Davranışçılık : Bağlam nasıl belirlenir? Bağlamda ortaya çıkan davranışların fonksiyonu terapötik görüşmede nasıl tespit edilir?

✓  15:45 – 17:15: Altıgen Modeli

23 ŞUBAT / PERŞEMBE (3 SAAT)

✓  19:30 – 21:00: Psikolojik Esneklik ve Psikolojik Katılık, Bilişsel Birleşme (Füzyon) ve Ayrışma (Defüzyon)

✓  21:15 – 22:45: Füzyon ve defüzyon ile ilgili seans örnekleri (Video ve eğitmen ile role play), grup içi etkinlikler.

2 MART / PERŞEMBE (3 SAAT)

✓  19:30 – 21:00: Deneyimsel Kaçınma, Kontrol Ajandası, Kabul Nedir?

✓  21:15 – 22:45: Görüşmede Kaçınma, Kontrol Ajandası nasıl tespit edilir? Kabule doğru adım nasıl atılır? (Video ve eğitmen ile rol play ve grup içi etkinlik)

9 MART / PERŞEMBE

✓  19:30 – 21:00: “Yaratıcı Umutsuzluk” Nedir? Seans sırasında yaratıcı umutsuzluk uygulama yöntemleri nelerdir?

✓  21:15 – 22:45: “Yaratıcı Umutsuzluğun” eğitmen ile role play uygulaması; (Öğrenilenlerin grup içinde deneyimlenmesi)

12 MART / PAZAR

✓  10:00 – 11:30: Şimdiki An Farkındalığı. ACT seansında şimdiki an farkındalığı nasıl uygulanır?

✓  11:45 – 13:15: Şimdiki An Farkındalığı ile ilgili egzersizler ve uygulamalar. Video örnekleri ve eğitmen ile rolE play. Grup içi etkinlik.

✓  13:15 – 14:00: Öğle Arası

✓  14:00 – 15:30: “Kavramsal Benlik” ve Bağlam Olarak Kendilik” nedir?

✓  15:45 – 17:30: Katılıktan -Esnekliğe bağlam olarak kendilik, perspektif alma ve şefkat odaklı yaklaşım seans içerisinde nasıl uygulanır? Bunun ile ilgili egzersizler ve uygulamalar. Video örnekleri ve eğitmen ile role play. Grup içi etkinlik.

17 MART / CUMA

✓  19:30 – 21:00: Seans içerisinde “Şimdiki An Farkındalığı” ve “Bağlam Olarak Kendilik” perspektifinden içsel deneyimlere, yaşamsal hikayelere nasıl bakılır? Seans içerisinde nasıl kullanılır? (Eğitmen Uygulamaları ve Eğitmen ile Role Play)

✓  21:15 – 22:45: Şimdiki An Farkındalığı, Perspektif Alma, Şefkat Odaklı Yaklaşım grup içinde uygulamalar ile deneyimlenmesi.

30 MART / PERŞEMBE

✓  19:30 – 21:00: “Değerler” neden önemlidir? Davranışın değişimi için en önemli motivatör.

✓  21:15 – 22:45: Değerler şimdi ve buradadır. Onları seans içerisinde nasıl tespit edeceğiz? Değerleri seansta davranışı değiştirmek için nasıl kullanırız? Eğitmen ile role play ve değerler uygulaması, seans videoları, grup etkinlikleri.

6 NİSAN / PERŞEMBE

✓  19:30 – 21:00: “Workability (İşlerlik)” nedir? “Adanmış Eylem” seans içerisinde nasıl uygulanır?

✓  21:15 – 22:45: Adanmış Eylem ile ilgili seans videoları, eğitmen ile role play ve grup etkinlikleri.

16 NİSAN / PAZAR

✓  10:00 – 11:30: Öğrenilenlerin tekrarı ve vaka kavramsallaştırılması. Süreç Odaklı Yaklaşımda görüşme sırasında vaka kavramsallaştırması nasıl yapılır?

✓  11:45 – 13:15: Süreç Odaklı Yaklaşımda, ACT misyonunun danışana anlatımı ve beraberinde vaka kavramsallaştırılmasının yapılması.

✓  14:00 – 15:30: Gruplarda role play (Terapist-Danışan-Gözlemci)

✓  15:45 – 17:30: Grup çalışmaları ve role playler

20 NİSAN / PERŞEMBE

✓  19:00 – 20:30: Seans esnasında “ACT Matrix” uygulaması

✓  20:45 – 22:45: Anlaşılmayan konuların üzerinden geçiş…

BU EĞİTİM PROGRAMI NE İÇİN HAZIRLANDI VE SİZLERİN HAYATINDA NE İŞE YARAYACAK?

20 yılı aşkın süredir almış olduğum terapi eğitimlerimin sonuncusu olan ACT ile 8 yıl önce tanıştım.

Kabul ve Adanmışlık Terapisini (ACT), ilk öğrenmeye başladığım yıllardan beri , hem bir profesyonel hem de bir insan olarak ACT’ın tüm faydalarını kendi hayatımda deneyimledim.

Dil bariyerinin acısını derinden hisseden ve gelişmenin de dünyayı takip etmekten geçtiğini bilen bir kişi olarak bunu nasıl aşacağımı araştırıp durdum. Dünyada nerede deneyimli bir eğitmenin verdiği ACT eğitimi varsa, eşim ile kilometrelerce uçarak bu eğitimlere katıldık. Eşimin desteği ile kafa kafaya verip saatlerce ses kayıtlarını dinleyip üzerinde çalıştık. Eğitim sürecime nerede ise altı yıldır ACT’ın önde gelen dört yabancı hocasından haftalık süpervizyon alarak devam etmekteyim.

Her gün terapi seanslarımda sadece ACT uyguluyorum. Tıkandığım yerlerde hiçbir terapi modeline geçiş yapmadım. O tıkanıklığı süpervizyonlarıma taşıdım ve orada danışanımı canlandırdım. Böylece “nerede tıkandığımı” kendi üzerimde deneyimleyerek anlamaya çalıştım. Çünkü, ACT’ın nasıl etki ettiğini, bir danışan olarak bizzat kendi üzerimde zihinsel bilmekten öteye giderek fark etmek istiyordum.

Zamanla danışanlarımın konuşmalarının içerikleri ile ilgilenmekten öteye geçerek kişinin bağlamını, ortaya çıkan kelime, duygu ve hislerin arkasındaki fonksiyonları bulmaya çalışan bir terapist olmaya başladığımı fark ettim. Her terapi seansı zevkli, heyecanlı ve meraklı geçmeye başlamıştı. Terapi iptalleri azalmaya, yüzler gülmeye ve en önemlisi danışanlarım psikolojik esnekliğin tanımını bilmeden yüzleri gülerek onu tarif etmeye başlamışlardı. Bunun sonucunda kendimde de bir güvenin oluşmaya başladığını fark ettim. Çünkü güven duygusu çaba sarf etmeden, bilmeden, en önemlisi deneyimleyip hatalarını öğrenmeden gelişmiyordu.

Kitap yazarken, eğitmen olurken ve en önemlisi gelişme sürecimde yabancı yayınları takip etmek zorunda olduğumu biliyordum. Bu nedenle de hem yazılı yayın ve kitapları çeviren, hem de görsel yayınları ve eğitimlerimdeki videoları çeviren iki ayrı ekibimiz oluştu.

Neden bunları yazıyorum derseniz? Bunun cevabı benim bu eğitimi açma niyetim aslında: her hafta gelişerek ve deneyimleyerek edindiğim bu bilgileri sizlere de anlatabilmek, öğretebilmek ve hiçbir dil bariyeri olmadan sizlerin de kendi dilinizde dünyayı takip edebilmenizi ve gelişmenizi sağlayabilmek. Sizler için yurt dışında aldığım eğitim ve süpervizyonları sizlerin oralara kadar gitmesine gerek kalmayacak bir şekilde 3 aşamalı bir eğitim programı hazırladım.

Bu eğitim programı süresince ve sonrasında da gelişiminiz için bilgi ve tecrübelerimi elimden geldiğince sizlerle paylaşacağım.

PSİKİYATRİST DR. İBRAHİM BİLGEN

1968 Adana doğumludur. 1994 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirmiştir. 2001 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’ndan psikiyatri uzmanlığını almıştır.

Üç yıl Psikodrama; altı yıl Gesthalt Terapi eğitimi aldıktan sonra, “Bilişsel ve Davranışçı Terapi Eğitimi”ni EABCT (Avrupa Bilişsel Psikoterapi Derneği)’nden akreditasyon sertifikası alarak tamamlamıştır. Dr. İbrahim Bilgen, Çocuk ve Ergen Psikoterapisti olmak üzere, “Çocuklarda ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi” eğitimini yine aynı dernekten onaylı sertifika alarak tamamlamıştır.

Son sekiz yıldır “Kabul ve Adanmışlık Terapisi” (ACT) eğitimini yurt dışında tamamlamış olup güncel eğitimlerine ve süpervizyonlarına devam etmektedir. “Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği”nde eğitmen ve süpervizör olarak ACT eğitimleri vermektedir. EACP (Avrupa Bilişsel Psikoterapi Derneği), ACBS (Bağlamsal Davranış Bilimi Derneği) ve IACP (Uluslararası Bilişsel Psikoterapi Derneği) üyesidir.

İbrahim Bilgen; Kabul ve Adanmışlık Terapisi hakkında akademik bir kitap olan “Terapide Psikolojik Esneklik” adlı kitap serisinin birinci cildini yazmış ve yayınlamıştır. Diğer ciltleri ise yazılmaya devam etmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

✓  www.actturkiye.com

✓  ibrahim@bilgenterapi.com / ibrahim@actturkiye.com

✓  instagram.com/actturkiye

✓  instagram.com/psikiyatristibrahimbilgen

✓  youtube.com/actturkiye

✓  youtube.com/psikiyatristibrahimbilgen

BAŞLANGIÇ TARİHİ

19 Şubat 2023 / 09:30

BİTİŞ TARİHİ

20 Nisan 2023 / 22:45

TÜKENDİ

Yaklaşan eğitimlerimiz ve etkinliklerimiz hakkında bilgi almak için lütfen e-bültenimize abone olun.