Skip to main content

F-ACT BAĞLAMSAL GÖRÜŞMESİ

TERAPİST OLARAK BİR KİŞİNİN YAŞAMINA DOKUNABİLMEK İÇİN BAZEN FAZLA ZAMANIMIZ YOKTUR. İŞTE BU NOKTADA DA “BAĞLAMSAL GÖRÜŞME” KENDİ BAŞINA ACT’DA KANITA DAYALI 15 DAKİKALIK GÜÇLÜ BİR MÜDAHALEDİR.

Ülke olarak zor anlardan geçtiğimiz bu süreçte deprem travmasından etkilenmiş olan kişilerde etkili bir yöntem olan F-ACT “Bağlamsal Görüşme” (Contextual Interview)‘yi bulucularının ağzından sizlere tanıtmak istedik.

Kabul ve Adanmışlık Terapisinin ve “Bağlamsal Görüşmenin” gelişiminde çok büyük katkılar sağlamış Dr. Strosahl ve Dr. Robinson’un gerçekleştireceği bu 2 saatlik eğitimde, eğitmenlerimiz bizlere F-ACT’ın (Kısa Müdahaleler İçin Odaklanılmış ACT) Bağlamsal Görüşmesi’nin (Contextual Interview) teorik temelini kısaca tanıttıktan sonra, danışanlar ve ailelerle yapılan kısa süreli görüşmelerde değişimi desteklemek için kullanılan değerlendirme ve kavramsallaştırma araçlarını tanıtacaklar.

BU EĞİTİM SİZ KLİNİSYENLERİN, DEPREMDEN ETKİLENMİŞ KİŞİLERE FAYDALI OLABİLMENİZ İÇİN PLANLANMIŞ TAMAMEN GÖNÜLLÜĞE DAYALI BİR ÇALIŞMADIR.

ARAŞTIRMALAR, ETKİN BİR TEDAVİNİN SEANS SAYISINA, DANIŞANLARA SEANS İÇERİSİNDE UZUN ZAMAN AYIRMAYA BAĞLI OLAMADIĞINI GÖSTERMİŞTİR.

Terapiyi danışanların en fazla ilk beş seans içerisinde bıraktığı düşünülürse biz terapistler için yapılandırılmış kısa bir terapi modellerine ihtiyacımız git gide artmaktadır. “Bağlamsal Görüşme” kendi başına 15 dakikalık güçlü bir müdahaledir.

FACT, tanılar üstü (transdiagnostik) bir yaklaşımdır. Belli bir hastalık, bozukluk veya duruma özgü bir tedavi yöntemi değildir.

Youtube üzerinden online olarak düzenlenecek canlı yayınımız Türkçe olarak simultane tercüme edilecek olup, yayın tekrarı paylaşılmayacaktır.

Kayıtlar 10 Mart 2023, saat 18:00‘a kadar sürecektir.

Canlı yayınımızın bağlantı linkleri; katılımcılarımızın kayıt oldukları e-mail adreslerine yayın günü saat 18:00’da gönderilecektir.

BU EĞİTİME KİMLER KATILABİLİR;

Psikoloji, Psikiyatri, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR), Psikiyatri Hemşireliği alanlarında eğitim görmekte olan tüm öğrenci ve uzmanlar. Alan dışı olup psikoloji ve dallarında yüksek lisans eğitimi almakta olan öğrenci ve uzmanlar.

PROF. DR. KIRK STROSAHL

Dr. Kirk Strosahl, “Kabul ve Adanmışlık Terapisi’nin” kurucularındandır. ACT’nin kısa süreli bir müdahale olarak uygulanması konusunda uzmandır. Kısa süreli terapi klinikleri ve birincil basamak sağlık hizmetleri gibi kısa süreli müdahalenin birçok farklı bağlamında 30 yıldır uygulamalar yapmaktadır. ACT’nin kısa süreli uygulamaları üzerine “Brief Interventions for Radical Change: Principles and Practice of Focused Acceptance and Commitment Therapy” ve “Inside This Moment: Promoting Radical Change in Acceptance and Commitment Therapy” (Robinson & Gustavsson, ortak yazarlar, 2012, 2015) da dahil olmak üzere birçok profesyonel kitap yazmıştır.

Dr. Strosahl 2018’de, Patricia Robinson ile birlikte en çok satan kendi kendine yardım kitapları olan “The Mindfulness and Acceptance Workbook for Depression: Using Acceptance and Commitment Therapy to Move Through Depression and Live a Vital Life” (Robinson, ortak yazar, 2018)’ın ikinci baskısının ortak yazarlığını yapmıştır. Dr. Strosahl, dünya çapında sayısız eğitim atölyesi gerçekleştirmiştir ve öğretmeye ilişkin yaklaşımı klinisyen odaklı ve beceriye dayalıdır. Bu nedenle, kendisinden sıklıkla “ACT’nin Elleri” olarak bahsedilir.

PROF. DR. PATRICIA ROBINSON

Dr. Patricia Robinson, Mountainview Consulting Group’ta (mtnviewconsulting.com) Eğitim ve Program Değerlendirme Direktörüdür. Bu şirket 1998’de kurulmuş ve 2009’da APA Başkanlığının verdiği, “Yenilikçi Uygulama Ödülü’nü” (Innovative Practice Award) kazanmıştır. Dr. Robinson, Birincil Basamak Davranışsal Sağlık modelinin ve FACT’ın kurucu ortağıdır.

Dünya çapında danışmanlık ve eğitim hizmetleri verir ve kendisini davranışsal sağlık hizmetlerine erişimi geliştirmeye ve sağlıkta eşitliğin sağlanmasına adamıştır. Kariyerinin erken dönemlerinde, Seattle, WA’da bulunan Group Health Cooperative’de araştırmacı ve klinisyen olarak ve Toppenish, WA’da bulunan Yakima Valley Farm Workers Clinic’te Davranışsal Sağlık Danışmanı olarak çalışmıştır. 11 adet kitap da dahil olmak üzere 50’nin üzerinde profesyonel yayını bulunmaktadır.

BAŞLANGIÇ TARİHİ

10 Mart 2023 / 22:00

BİTİŞ TARİHİ

10 Mart 2023 / 00:00

TÜKENDİ

TSSB’NA ACT YAKLAŞIMI

Youtube üzerinden online olarak düzenlenecek canlı yayınımıza katılım için lütfen formu doldurun.

Kayıt olarak KVKK Aydınlatma Metni‘ni kabul etmiş sayılırsınız.

Yaklaşan eğitimlerimiz ve etkinliklerimiz hakkında bilgi almak için lütfen e-bültenimize abone olun.

Abone olarak KVKK Aydınlatma Metni‘ni kabul etmiş sayılırsınız.