Skip to main content

“ACI”DAN AMACA

“HEM ACI VAR OLACAK HEM DE ANLAMLI BİR HAYAT YAŞAYACAĞIZ, PEKİ BU NASIL OLACAK?”

Psikiyatrist Dr. İbrahim Bilgen‘in psikoloji alanında “BİRLİKTE GELİŞMEK İÇİN” sloganı ile yola çıktığı ilk online buluşmasını Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley öğretim görevlisi Prof. Dr. Robyn D. Walser ile gerçekleştirecektir. Üçüncü kuşak psikoterapiler arasında kişinin kendisine yardım edebilmesi açısından en etkin psikoterapilerden birisi olan “Kabul ve Adanmışlık Terapisi” kurucularından olan Dr. Robyn D. Walser, Dr. İbrahim Bilgen ile sürecek bir söyleşi ile bizleri rahatsız eden düşünceleri, hisleri, duyguları (kaygı, mutsuzluk) nasıl yöneteceğimiz konusundaki deneyimlerini paylaşacaklar.

İNSANOĞLU İÇİN ACI KAÇINILMAZ BİR GERÇEKTİR. BU DÜNYADA İÇSEL ACI, YANİ ISTIRAP ÇEKEN TEK CANLI İNSANDIR.

Dış dünyadaki hiçbir şey insanın acı çekmesinden kurtulmasını sağlayamamıştır. Ama bu hayatı yaşarken hiç kimse bize acının olmayacağı garantisini vermedi. O zaman “Hem acı var olacak hem de anlamlı bir hayat yaşayacağız, peki bu nasıl olacak?” diye bir soru aklınıza gelebilir.

İşte bu nokta da, Kabul ve Adanmışlık Terapisi’nin (ACT) en temel amacı olan “Psikolojik Esneklik” devreye girmektedir. Yani Psikolojik Esneklik, içsel (düşünce, kaygı, üzüntü, öfke, yalnızlık, çaresizlik, belirsizlik, umutsuzluk, suçluluk hissi vb.) ve dışsal deneyimlerimize (acı verici yaşanmışlıklar) şimdiki an farkındalığı ile; dikkatli, açık ve yargısız olarak yaklaşarak, değerlerimiz (bizi hayatta tutan amaçlarımız) yönünde farkındalıklı eylemlerde bulunabilme becerisidir. Araştırmalar göstermiştir ki, psikolojik esnekliği hayatınıza dahil edebilmeniz, bir çok psikolojik problemi aşmanın ve kendiliğinden gelen daha yüksek bir iyi hissetme hali elde etmenin en önemli anahtarıdır.

Zoom uygulaması üzerinden online olarak düzenlenecek canlı yayınımız Türkçe ve İngilizce olarak simultane tercüme edilecektir.

ÖĞRENCİ OLARAK BİLET ALIMLARINDA;

Biletino üzerinden öğrenci kategorisindeki biletinizi aldıktan sonra güncel öğrenci belgenizin bir kopyasını info@actturkiye.com mail adresine göndermeniz gerekmektedir. Öğrenci belgenizin teyit edilmesinden sonra tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

BU EĞİTİME KİMLER KATILABİLİR;

Psikoloji, Psikiyatri, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR), Psikiyatri Hemşireliği alanlarında eğitim görmekte olan tüm öğrenci ve uzmanlar. Alan dışı olup psikoloji ve dallarında yüksek lisans eğitimi almakta olan öğrenci ve uzmanlar.

PROF. DR. ROBYN. D. WALSER

Dr. Robyn D. Walser, TL Danışmanlık Hizmetleri’nde direktör, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de öğretim görevlisi ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu Ulusal Merkezi’nde çalışmaktadır. Lisanslı bir psikolog olarak Dr. Walser, uluslararası eğitim, danışmanlık hizmeti ve terapi uygulamaları yürütmektedir. Dr. Walser, Kabul ve Adanmışlık Terapisi (ACT) uzmanı ve kurucularındandır.

ACT’yi öğrenmek üzerine bir kitap da dahil olmak üzere ACT ile ilgili 6 kitabın ortak yazarlığını yürütmüştür. En son kitabı “The Heart of ACT”, 2019 yılının sonbaharında yayınlanmıştır. Dr. Walser, travmatik stres, depresyon ve madde kötüye kullanımı konusunda uzmandır ve bu konularla ilgili birçok makale, kitap bölümü ve kitap yazmıştır.

1998’den beri ACT üzerine atölye çalışmaları yürütmekte ve birçok formatta, birçok danışan problemi için eğitimler vermektedir. Dr. Walser, “tutkulu, yaratıcı ve cesur bir ACT eğitmeni ve terapisti” olarak tanımlanmıştır ve en çok da dinamik, sıcak ve zorlu ACT eğitimleriyle tanınmaktadır. Kendisinden sıklıkla klinisyenin klinisyeni olarak bahsedilir. Dr. Walser’ın atölye çalışmaları, bu modern müdahaleye yönelik eşsiz bir öğrenme fırsatı sunmak için tasarlanmış dersler ve yaşantısal egzersizlerin bir kombinasyonudur. Dr. Walser uzun yıllardır Bağlamsal Davranış Bilimleri Derneği (ACBS) üyesi ve geçmiş dönem başkanıdır ve aynı dernekte birçok komitede görev almıştır.

PSİKİYATRİST DR. İBRAHİM BİLGEN

1968 Adana doğumludur. 1994 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirmiştir. 2001 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’ndan psikiyatri uzmanlığını almıştır. Gesthalt Terapi eğitimi sonrasında, “Bilişsel ve Davranışçı Terapi Eğitimi”ni EABCT (European Association Behavioural and Cognitive Therapies)‘den akreditasyon sertifikası alarak tamamlamıştır. Dr. İbrahim Bilgen, Çocuk ve Ergen Psikoterapisti olmak üzere, “Çocuklarda ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi” eğitimini yine EABCT (European Association Behavioural and Cognitive Therapies) onaylı sertifika alarak tamamlamıştır.

Son altı yıldır “Kabul ve Adanmışlık Terapisi” (Acceptance and Commitment Therapy) eğitimini yurt dışında tamamlamış olup güncel eğitimlerine ve süpervizyonlarına devam etmektedir. “Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği”nde eğitmen ve süpervizör olarak ACT eğitimleri vermektedir. EACP (European Association for Cognitive Psychotherapy), ACBS (Association for Contexual Behavioral Science) ve IACP (International Association for Cognitive Psychotherapy) üyesidir. “Benim hayatım hep böyle mi geçecek?” ve “Terapide Psikolojik Esneklik” adlı iki kitabı bulunmaktadır.

BAŞLANGIÇ TARİHİ

26 Mart 2021 / 20:00

BİTİŞ TARİHİ

26 Mart 2021 / 21:30

TÜKENDİ

Yaklaşan eğitimlerimiz ve etkinliklerimiz hakkında bilgi almak için lütfen e-bültenimize abone olun.