TERAPİDE PSİKOLOJİK ESNEKLİK

KABUL VE ADANMIŞLIK TERAPİSİ NEDİR? / ACT’IN İZİNDEN GİTMEK İÇİN HANGİ ADIMLARA İHTİYACINIZ VAR? / ACT SİZİN VE DANIŞANLARINIZIN HAYATINI NASIL DEĞİŞTİREBİLİR?

Acı, kaçınılmaz bir gerçek… Bu hayatı yaşarken hiç kimse bize acının olmayacağının garantisini vermedi. Peki o zaman ne yapacağız? Temel amacı Psikolojik Esneklik olan Kabul ve Adanmışlık Terapisi (ACT) içsel ve dışsal deneyimlerimize şimdiki an farklındalığı ile yaklaşmayı öneriyor; değerlerimiz yönünde, dikkatli, açık ve yargısısız olarak…

Dr. İbrahim Bilgen, Türkçede yayımlanan ilk ACT eğitim kitabı olma özelliği taşıyan Kabul ve Adanmışlık Terapisi’nin özünü ve yolunu anlatıyor. İçsel deneyimlerinize, duygu, düşünce ve hislerinize yer açmaya yani “açık olmaya” hazırlanın!

Dr. İbrahim Bilgen, önde gelen ACT araştırmacıları ve uygulayıcılarından yıllarca eğitim ve süpervizyon aldı. Şimdi de ACT’ı, Türkiye’deki topluluk tarafından kolayca anlaşılabilecek şekilde adım adım ve açık bir biçimde sunmaya hazır. Dr. Bilgen yıllar boyunca beni çok etkilemiştir. ACT’ı öğrenmek istiyorsanız bu kitap bunun için biçilmiş kaftan ve emin ellerdesiniz.

Steven C. Hayes

Türkçe yazılmış ilk ACT eğitim kitabını tavsiye etmek benim için büyük bir zevk. Bundan daha heyecanlı olamazdım. Bu kitap, paha biçilemez bilgilerle dolu. Dr. Bilgen ile olan yürekten etkileşimlerim bana, onun insan ıstırabını hafifletmek amacıyla ACT'ı paylaşma konusundaki samimi arzusunu gösterdi. Kişisel bir çabayla ACT çalışmasını dünya çapında büyütmek amacıyla bu yazma yolculuğuna çıktığı için Dr. Bilgen’e teşekkür ederim.

Robyn D. Walser, Ph.D.

Kabul ve Adanmışlık Terapileri’nin (ACT) babası sayılabilecek dostum Steven Hayes, bir kişisel sohbetimizde bana ‘dünyanın neresinde eğitim verirse versin kendisini gölge gibi izleyen ve klozetin kapağını kaldırdığı zaman bile içinden çıkmasına şaşırmayacağını söylediği bir Türk’ten bahsettiğinde bu kişinin sevgili İbrahim Bilgen olduğunu tahmin etmem hiç zor olmamıştı.

Prof. Dr. Mehmet Sungur