SIKÇA SORULAN SORULAR

ACT EĞİTİMLERİMİZ HAKKINDA MERAK ETTİĞİNİZ SORULARIN CEVAPLARI;

EĞİTİME KATILIM ÖN KOŞULU NEDİR?

“ACT Temel Eğitimi” ACT’a başlangıç seviyesinde bir eğitimdir. Kursa ruh sağlığı alanında çalışan profesyoneller (Psikiyatrist, Çocuk ve Ergen Psikiyatristi, Pratisyen Hekim, Psikolog, Rehberlik ve Psikolojik Danışman (PDR), Psikoterapist, Davranış Analistleri, Psikiyatri Hemşiresi, vb.) ve ilgili alanlardaki bölümlerde okuyan 2.,3.ve 4. sınıf öğrencileri katılabilir.

ACT’TAN KİMLER YARAR GÖRÜR?

İnsan sağlığı, insan acısı ve performansı söz konusu olduğunda ACT, terapileriniz ve çalışmalarınızda size her zaman destek sağlayacaktır. Çünkü ACT, transdiagnostik (tanılar üstü, tanıdan bağımsız) bir model olduğundan her tür danışanla ve terapötik çalışmalarda uygulanabilir.

NE TÜR DURUMLARDA ETKİLİDİR?

Psikolojik esnekliği hedeflediğinden insana has olan her türlü acıda etkin bir terapi prosedürüdür.

ACT’I ÖĞRENMEK ZOR MUDUR?

Başta size bazı terimler karışık gelebilir bu kursta mümkün olduğunca anlaşılır olmaya özen göstereceğiz. Uzun yıllardır emek verdiğim bu modeli sizlerin daha kolay anlayabilmeniz için bolca deneyimsel egzersizler ve videolar da ekledik.

KURSTA SINAV OLACAK MI?

Kurs esnasında veya sonunda herhangi bir sınav olmayacak.

KURS SONUNDA SERTİFİKA VERİLECEK Mİ?

Bu sizlerden en sık aldığımız soruların başında geliyor. ACT evrimsel teoriden esinlenmiştir. ACT ve onun kurucusu olan Dr. Steven C. Hayes bir terapi modelinin bir kurum tarafından akredite edilmesine karşıdır, bu yüzden de ACT’da bir akreditasyon yoktur. Akreditasyon size gelen acılı danışanınızın yüzünü ne kadar güldürdüğünüze ve hayatını ne kadar değiştirdiğinize bağlıdır.

Kursun tüm saatlerini eksiksiz tamamlayan katılımcılara “Katılım Sertifikası” verilecektir. Bu önemli değişmez kuralı bilmeden maalesef devlet onaylı sertifikasyon, akreditasyon verdiğini iddia eden eğitimlerin verildiğine üzülerek tanık olmaktayım. Lütfen ACT misyonunda yer almayan bu tür bilgilere inanmayın. Hem zihinsel hem de deneyimsel bilmek en büyük akreditasyondur. Biz sizleri sadece konsülte etmeyip, süpervize ederek de gelişmenizi sağlamaya çalışacağız.

BU KURSU TAMAMLAMAK İÇİN HERHANGİ BİR ÖN ACT YA DA SÜREÇ ODAKLI YAKLAŞIM BİLGİSİNE İHTİYACIM VAR MI?

Bu eğitim önceden ACT bilgisi gerektirmez. Bu eğitim serisi sizlere ACT ve Süreç Odaklı Yaklaşımı sağlam temellerle öğretmeyi hedeflemektedir. Kurs boyunca gerek teorik gerekse de deneyimsel çalışmalara fazlası ile doyacaksınız.

EĞİTİM DİLİ NE OLACAK?

Bu eğitim sizlerin dil bariyerlerini aşarak dünya standartlarında bir terapi eğitimi almanızı amaçlamaktadır. Bu nedenle eğitim Türkçe verilecek, yabancı dil olan videolarda Türkçe alt yazı olacak olup, gereken durumlarda ardıl çeviri yapılacaktır.

KATILAMADIĞIM EĞİTİMLERE ERİŞİMİM OLACAK MI?

Maalesef eğitim tekrarları olmayacak ve ders kayıtları gönderilmeyecektir. Çünkü bu eğitim deneyimsel egzersizlerle ve odalara bölünmelerle de ilerleyeceği için kurs boyunca aktif olarak bizlerle olmanızı öneririm.

EĞİTİMLER ESNASINDA HANGİ ÇEVRİM İÇİ DETAYLARA İHTİYACIM VAR?

Online eğitimlerimiz Zoom üzerinden gerçekleştirileceği için eğitim öncesi kullanacağınız bilgisayar ve/veya tabletinize Zoom indirmiş olduğunuzdan emin olunuz. Gönderilecek olan bağlantı linki birçok işletim sistemini, tarayıcıları ve cihazları destekler. Sizlere kullandığınız tarayıcınızın son sürümlerini yüklemenizi tavsiye ederiz.

Eğitimden daha iyi verim alabilmeniz için iyi bir internet bağlantınız olduğundan emin olunuz.

Eğitim süresince daha iyi takip edebilmeniz için kulaklık kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğitim boyunca zorunlu kalınmadığı sürece kameralarınızın açık tutulması önemle rica olunur. Eğitim süresince izinsiz görüntü, ses kaydı alınmaması ve paylaşılmaması gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

DAHA ÖNCE ALDIĞIM ACT EĞİTİMİM OLDUĞU İÇİN HANGİ EĞİTİMDEN BAŞLAMALIYIM?

ACT Eğitim Serileri (Temel, Orta Seviye ve İleri Seviye); temelden başlayarak ileri düzey süreç odaklı bir terapist olmanız için hazırlanmıştır. Kimse için zorlayıcı olmaması açısından eğitim üç bölüm halinde verilecektir. Eğitime yeni başlayanlar, eğitimin faydalı ve işlevsel olması için, bir bölümü bitirmeden bir üst düzey bölüme geçemeyeceklerdir.

ACT Temel ve/veya ACT Temel + Süpervizyon eğitimini KDTD Derneğinde ya da ACBS Türkiye’de almış olanlar temel eğitimi atlayarak direk orta seviyeden eğitimlerine devam edebilirler. (Şahsi gelişim sürecime birçok süpervizör eşliğinde devam ettiğim için her eğitimimde farklı ve güncel sunum ve uygulamalar yaptıracağım. Bu sebepten dolayı tavsiyem, eğitimi en baştan almanızdır.)